Kårteam

I och med  organisationsuppdateringen och den nya kårstödsmodellen har vi delat in FiSSc kårer i kårteam som stöds av coacher. Målet är att en coachtrio bestående av en kårcoach, en programcoach och en uppdragscoach ska stöda ett kårteam med 4-6 kårer. Tanken är också att kårerna i samma kårteam kan samarbeta mera gällande t.ex. vargunge och äventyrsscoutevenemang. Coacherna stöder i första hand samarbetet inom kårteamet, men det går naturligtvis fortfarande utmärkt att samarbeta med vilka kårer som helst.

KÅRTEAM KÅRER COACHER 2019
Kårteam 1 (Borgå, Lovisa, Sibbo)
  • Lovisa Scoutflickor
  • Lovisa Svenska Boyscouter
  • Scoutkåren Åfararna
  • Sjöscoutorganisationen Fribytarna
  • Östersundom Scouter
Kårteam 2 (Helsingfors)
  • Helsingfors KFUK/M Scouter
  • Helsingfors Scoutkår Spanarna
  • Tempelscouterna
  • Scoutkåren Spejarna
  • Scoutkåren Nybyggarna
  • (Frikyrkoscoutkåren Stigfinnarna/Helsingfors)
Kårteam 3 (Helsingfors)
  • Sjöscoutkåren Vikingarna
  • Sjöscoutkåren Vikingaflickorna
  • Scoutkåren Munksnäs Spejarna
  • Munksnäs Flickscouter
uppdragscoach Julia Ruth

programcoach John Tallqvist

Kårteam 4 (Helsingfors)
  • Sjöscoutkåren Sailors
  • Sjöscoutkåren Seaboys
  • Flickscoutkåren Korsfararflickorna
  • Nordsjö Skogsriddare
kårcoach Cecilia Mickos

uppdragscoach Marika Eriksson

Kårteam 5 (Esbo)
  • Södrik Stigfinnare
  • Sjöscoutkåren Stormfågeln
  • Grankulla Scoutkår
  • Scoutkåren Tre Björkar
  • Scoutkåren Muhö
 kårcoach Hanna Wassholm

programcoach Camilla Böckelman

uppdragscoach Jenny Ramberg

Kårteam 6 (Karis, Ingå och Kyrkslätt)
  • Karis Flickorna
  • Karis Gossarna
  • Ingå Scouter
  • Sjöscoutkåren Porkala
  • Kyrkslätt Scouter
  • Scoutkåren Ekenäs Skogsvandrare
Kårteam 7 (Hangö, Ekenäs och Kimitoön)
  • Dalsbruks Sjöscouter
  • Kimito Sjöscouter
  • St Jacobs Sjöscouter
  • Hangö Scoutkår
  • Sjöscoutkåren Havsörnarna
programcoach Mathias Mattsson
Kårteam 8 (Pargas och Åbo)
  • Pargas Scoutkår Skärgårdsvandrarna
  • St. Simons Sjöfararna
  • Flickscoutkåren Åbo Vildar
  • KFUM:s Scouter Kamraterna
  • Scoutkåren Pojkarna
  • (Scoutkåren Sydvästen)
Kårteam 9 (Åland)
  • Finströms Sjöscouter
  • Kumlinge Sjöscouter
  • Scoutkåren Ålandsflickorna
  • Sjöscoutkåren Spejarna
  • (Vårdkasarnas Scouter)
uppdragscoach Laura Nieminen
Kårteam 10 (Vasa och söder om Vasa)
  • Frikyrkoscoutkåren Stigfinnarna/Sundom
  • Sjöscoutkåren Wasa Fyrvaktare
  • Kristinestads Nybyggare
  • Närpes Scoutkår
  • Tammerfors Spejare
kårcoach Johanna Björk

uppdragscoach Anders Blomqvist

Kårteam 11 (norr om Vasa)
  • Nykarleby Forsfarare
  • Korsholms Spejare
  • Frikyrkoscoutkåren Stigfinnarna/Kvevlax
  • Frikyrkoscoutkåren Stigfinnarna/Vörå
  • Scoutkåren Vasa Korsfarare
uppdragscoach Alexandra Rosendal
Kårteam 12 (Jakobstad)
  • Jakobstads Flickscouter
  • Jakobstads Sjöscouter
  • Pedersörenejdens Korsbärare
kårcoach Olof Henricson
Kårteam 13 (norra Österbotten)
  • Nedervetil Scoutkår Vägvisarna
  • Öja Sjöscouter
  • Spejarna i Gamla Karleby
  • Scoutkåren Brobyggarna
  • Frikyrkoscoutkåren Stigfinnarna/Larsmo
kårcoach Malin Henriksson

 

Bild: Jutta Huovinen