Uppdrag är en central del av scoutverksamheten och ledarskapet inom scoutingen; de har också en viktig funktion för digital säkerhet. Via uppdraget och de roller som är kopplade till olika uppdrag i medlemsregistret får användaren rättigheter till specifika funktioner och digitala system som används i scoutingen. Namnen på uppdragen har också betydelse för att den interna kommunikationen ska löpa: många utskick exempelvis per e-post görs till uppdrag, inte till enskilda individer. För närvarande finns det mer än 2000 uppdragsbenämningar i Kuksa. Vissa av dem används endast av en person och ett och samma uppdrag kan vara skrivet på olika sätt. På hösten 2025 genomförs en stor uppdatering av uppdragsbenämningarna och hur de fungerar. Du har nu möjlighet att ge input och påverka de här förändringarna!
Som bäst pågår ett stort projekt vid namn Paju för att reformera de digitala systemen och processerna inom scoutingen. I och med Paju övergår scouterna till ett nytt medlemsregister. För att förbereda övergången till det nya medlemsregistret uppdateras och förenhetligas uppdragen och deras namn redan nu. Många aktiva frivilliga från kårer och scoutanställda med insyn i olika delar av scoutingen har varit med och gått genom de befintliga uppdragsbenämningarna. Nu får alla scouter en chans att påverka vilka uppdragsnamn som ska bevaras i framtiden.
I nuläget används en mängd nästan (men inte riktigt) likadana namn för samma uppdrag. Somliga används endast av en scoutkår eller av en enda person. Den enorma mängden olika uppdragsbenämningar och stavningsvariationer försvårar kommunikationen. Det är svårt att i medlemsregistret hitta alla personer med samma ledaruppdrag då uppdraget kan vara stavat på många olika sätt. Dessutom blir systemet trögt och sökfunktionen långsam av att det finns så många alternativ.
Gemensamma nationella namn på uppdragen införs
I framtiden skapas alla uppdragsbenämningar nationellt och de kommer att innehålla användarrättigheter enligt uppdraget. I fortsättningen går det inte längre att skapa egna uppdrag, utan det finns en färdig lista med definierade uppdrag för alla nivåer av scoutverksamhet: för scoutkårer, kårteam, regionala organisationer, distrikt, FiSSc, Finlands Scouter.
Kårerna/organisationerna kan naturligtvis fortfarande i den vardagliga verksamheten fritt använda vilka namn de vill för sina ledaruppdrag, även om det officiella namnet på ledarnas uppdrag i medlemsregistret är ett annat. Innan de planerade förändringarna genomförs har alla scouter en chans att bekanta sig med listorna på de uppdragsbenämningar som föreslås förbli/tas i bruk, och de kan ge feedback och eventuella ändringsförslag. Vår förhoppning är att det i framtiden i det nya medlemsregistret ska gå att lägga till en personlig benämning till uppdragen som är i gemensamt bruk.
- 336 uppdrag bibehålls som sådana
- 30 uppdragsbenämningar blir nationella och gemensamma för alla
- 46 uppdragsbenämningar ändras
- 596 uppdrag får ett nytt namn.
- 884 uppdragsbenämningar arkiveras
- 111 uppdragsbenämningar försvinner
Projektuppdrag på lokal eller regional nivå, i distrikt/FiSSc och centralorganisationen
Projektuppdrag på alla nivåer utom i kårerna har sedan hösten 2024 markerats i Kuksa via evenemangsfunktionen. Projektuppdrag är till exempel evenemangsstaber, utvecklingsprojekt och stora projekt såsom förbundsläger mm. Projektuppdraget skapas på basen av projektets namn och uppdrag, exempelvis FS familjescoututvecklingsprojekt, Projektgruppsmedlem. Skilda anvisningar ges för hur projektuppdrag ska användas. Du får vid behov hjälp av de anställda.
För scoutkårerna finns det olika gemensamma projekt- och evenemangsuppdrag att ta i bruk. Namnen på projektuppdrag för kårer hittas på listan med uppdragsbenämningar i fliken för uppdrag i kåren.
Tabell med lista på uppdrag och feedbackformulär
- Här kan du ladda ner en excel-tabell med alla nuvarande uppdragsbenämningar och ändringsförslagen (version 1 – den 3.4.2025). Svenskpråkiga uppdrag hittas i kolumn B, observera att endast en liten del av uppdragen har ett namn på svenska. Tabellen har skilda flikar för scoutorganisationer på olika nivåer: 1. scoutkårer 2. regionala scoutorganisationer (aluejärjestö), 3. kårteam (alue) 4. FiSSc och scoutdistrikten, 5. centralorganisationen, dvs Finlands Scouter. Du kan filtrera tabellen så att du ser vilka uppdragsnamn som ska behållas (=säilytetään), vilka som passiveras eller arkiveras (=passivoidaan) och vilka som försvinner helt (=poistetaan). I kolumn F ser du om det föreslås ett nytt ersättande namn för uppdraget.
- Du kan ge kommentarer till de föreslagna förändringarna via feedbacksformuläret. Du kan välja den svenska språkversionen via flaggan uppe till höger. Logga in i Kuksa för att fylla i dina kommentarer. Feedbacksformuläret är öppet från april till september 2025.
- 04/2025 Förhandsinformation, uppdragslistor och feedbacksformulär publiceras
- 04/2025-09/2025 Kommentarsperiod, feedbacksformuläret är öppet
- 08/2025 Möjligheten att skapa nya egna uppdrag blockeras
- 10/2025 Förändringarna körs in i medlemsregistret
- 12/2025 Alla uppdrag med benämningar som ska arkiveras eller strykas avslutas automatiskt vid årsskiftet
FAQ
Ändringarna görs så att det är möjligt att övergå till det nya medlemsregistret i framtiden. Dessutom gör ändringen det lättare att rikta kommunikationen rätt, förbättra den digitala säkerheten samt göra urvalen och hanteringen av användarrättigheter smidigare.
Alla scouter kan kommentera uppdragslistorna via feedbacksformuläret. Du behöver logga in i Kuksa för att kunna fylla i formuläret. Feedbacksformuläret är öppet för kommentarer från april till september 2025. Alla inkomna kommentarer behandlas, men de besvaras inte individuellt.
I fortsättningen går det inte längre att skapa egna uppdrag för kåren. I kåren kan ni naturligtvis själva fortfarande i vardagen fritt använda vilka namn ni vill för kårens ledaruppdrag, även om det officiella namnet på ledarnas uppdrag i medlemsregistret är ett annat. De uppdrag som kårer förut har kunnat skapat själv saknar användarrättigheter i medlemsregistret, vilket gör det svårt att sköta sitt uppdrag. Det blir lättare att hantera användarrättigheter och rikta kommunikationen rätt när vi använder oss av gemensamma uppdragsbenämningar.
Vår förhoppning är att ni i det framtida medlemsregistret, om ni vill, ska kunna lägga till en personlig benämning till uppdragen som är i gemensamt bruk.
Om du inte hittar det uppdrag du vill ha eller ett motsvarande uppdrag, kan du ge respons på det via feedbacksformuläret. Berätta i ditt meddelande vilken uppdragsbenämning du vill ha, beskriv vad uppdraget går ut på och motivera varför just det namnet på uppdraget är nödvändigt.
Ditt uppdrag upphör automatiskt den 31.12.2025. Om du fortsätter i samma uppdrag nästa år ska du tillsammans med din uppdragsgivare, kårens uppdragschef eller medlemsregisteransvariga kontrollera vilken uppdragsbenämning som bäst motsvarar dina uppgifter bland de som ska bevaras. Att byta namn på uppdraget påverkar inte vad du gör eller innehållet i ditt uppdrag. Se till att ditt gamla uppdrag avslutas och att du får det nya uppdraget infört i medlemsregistret i Kuksa. Startdatum för ditt nya uppdrag ska vara senast den 1 januari 2026.
Uppdraget kommer i framtiden att synas med en ny uppdragsbenämning. Det nya uppdraget ersätter det gamla namnet överallt. I kåren kan du självklart fortsätta att prata om uppdraget med det namn du själv väljer!
Om ditt uppdrag är markerat att byta namn och det nya namnet inte alls motsvarar vad uppdraget går ut på i praktiken, så ge feedback om detta via feedbacksformuläret. Förklara vad ditt nuvarande uppdrag heter och vilken typ av organisation det gäller (kår/kårteam/regional scoutorganisation/FiSSc) och föreslå ett annat alternativ antingen från listan med uppdragsnamn som ska bevaras eller något annat och motivera tydligt varför.
Att vara “vuxen” är inget uppdrag. Ni kan i kåren skapa en skild grupp i Kuksa för vuxna i kåren. Via gruppen kan ni hålla redan på nödvändig information om de vuxna och kommunicera med dem. Det kommer också i fortsättningen att finnas specifika ledaruppdrag som uttryckligen gäller vuxna i kåren.
Du kan kontrollera vilka uppdragbenämningar som bevaras i excelen. Tabellen har skilda flikar för scoutorganisationer på olika nivåer. Från och med oktober 2025 syns i Kuksa endast de uppdragsbenämningar som används och ska bevaras.
Det blir inga markeringar kvar i medlemsregistret för uppdrag som ska strykas, utan de försvinner helt. Uppdragen som försvinner har inte varit i användning. Om du har haft ett uppdrag som kommer att försvinna och den informationen behöver sparas, så meddela om detta via feedbacksformuläret.
Du kan kontrollera kåruppdragens rättigheter i matrisen för användarrättigheter. Matrisen uppdateras i ett senare skede. Chefstrion, dvs kårchefen, uppdragschefen och programchefen, får tillgång till scoutingens M365-rättigheter via sitt kåruppdrag.
Inom centralorganisation och inom FiSSc/distrikten ges M365-rättigheter till förtroendevalda som har betydande uppdrag med tanke på ekonomi, verksamhet och/eller arbetsmängd. Finlands Scouters och FiSSc:s/distriktens styrelse, gruppordförande och motsvarande har rätt att i Kuksa se sina gruppmedlemmars kontaktuppgifter och scoutcv.