På FiSSc:s höstmöte 24.10 2026 väljs en ny förbundsstyrelse för perioden 2027-2028. Här presenteras de kandidater som ställt upp i valet.
Kandidater i styrelsevalet per 15.9 2026
Kandidater till scoutchef
Gustaf Weckman, Helsingfors KFUK/M Scouter, Scoutkåren Vasa Korsfarare

Varför ställer du upp i styrelsevalet?
Jag tycker det är jätteviktigt med en livskraftig och aktiv styrelse i förbundet och vill göra mitt för att åstadkomma detta.
Varför valde du att ställa upp som kandidat just till scoutchefsposten?
Att fungera i en ledande roll har alltid kännats bekvämt vare sig det är i arbetsgrupper, utbildningsstaber, styrelser eller i arbetslivet. Sen har det också länge varit lite av en dröm att vara scoutchef någon dag.
Vad vill du åstadkomma med styrelsen?
Att höja på utbildningsgraden för respektive uppdrag bland våra ledare samt öka på sociala hållbarheten bland våra förtroendevalda och få med nya ledare till sina första FiSSc-uppdrag.
Vad är din favoritscouttradition?
Kanske lite tråkigt, men det är nog scouthalsduken. Man kan genast se vilken kår, ort eller vilket land någon kommer från och man känner alltid igen en scout av den runt om i världen. Och så är de ju roligt att sammla en massa krimskrams på den!
Kandidater till vice scoutchef
–
Kandidater till styrelsemedlem
–