Visste du att det är din samhälleliga plikt att hjälpa? När du ser en olycka är spelar det ingen roll om du har Första hjälpen-kortet i kraft. Alla har rätt till hjälp vid nödfall, också du!
Vår plikt är att bedöma läget, larma hjälp,rädda och ge första hjälpen. På våra kurser i första hjälpen lär du dig på ett avslappnat sätt dessa färdigheter med en scoutig twist. Vi följer Röda Korsets kurskrav men våra kursdragare har dessutom gedigen erfarenhet av scouting och sjukvård i scoutsituationer.
Notera att kurserna under HeSS temaår kostar lika för alla. Kursavgiften är 30 € och suventionerad av olika stiftelser och Svenska Folkskolans Vänner.
Kursen hålls under två veckors tid på måndagarna och tisdagarna, klockan 17.30 -20.30 alla fyra kurskvällar.
Kursdatumen är
måndag 12.1.2026
tisdag 13.1.2026
måndag 19.1.2026
tisdag 20.1.2026
Om du kommer direkt från skola eller arbete kan du komma direkt till Scoutstationen och värma medhavd mat eller hämta mat i någon av butikerna eller restaurangerna nära Scoutstationen.
Kursen omfattar 16 lektioner (4 lektioner à 45 min per kväll) och hålls av Lotta Ringbom. Kursdeltagaren får per e-post ett elektroniskt intyg för avlagd kurs. HeSS bjuder på kaffe, saft och något litet mellanmål till (frukt/kex) i pausen mellan lektionerna.