snitselband på klädnypor

tipskategori: 
övrigt

Lägger du ofta ut spårningar för dina vargungar? Skaffar du varje gång nytt snitselband för att du aldrig orkar ta till vara de trassliga högar av små stumpar som uppstår när man tar ner en spårning igen?

Testa att fästa snitselband på klädnypor (i ungefär en halv meter långa stumpar).

Det går snabbare att lägga ut spårningen när du inte behöver knyta fast varje snitsel. Du bara knipsar fast klädnyporna med snitselband på tunna kvistar.

Det går betydligt snabbare att ta ner spårningen efteråt. (åtminstone om du hör till dem som försiktigt knyter loss varje snitsel)

Du kan använda samma klädnypesnitslar gång efter gång. Det blir både ekologiskt och ekonomiskt.

 

När du samlar in snitslarna efter en spårning lönar det sig förstås att an efter fästa klädnyporna i någonting så att du inte har klädnypor med vidhängande snitslar i en enda stor trassla i en plastkass.

Använd klädnypor i trä så kan du nita fast snitselbandet.

Vill du ha en snitselbana som vargungarna inte kan förväxla med eventuella korsande skidspår och andra scoutkårers vargungespårningar väljer du just din unika kombination av två olika färsg snitselband och nitar fast två band i olika färg på samma klädnypa.

 

Tipset är hederligt stulet genom empiriska iaktagelser under OK77's orienteringstävlingar.

(så det finns alltså någon som använder systemet..)

 

Dokumentet ändrat: 10 Februari, 2012 - 17:02 av Ida Ringbom
Dokumentet ändrat: 2 Juni, 2009 - 20:38 av Titti
Dokumentet skapat: 2 Juni, 2009 - 20:38 av Titti