Du är här

Västra Nyland

Kårer i området 

 

Grankulla Scoutkår

Yngre vargungar: torsdag kl. 17.30-18.30
Äldre vargungar: torsdag kl. 18.30-19.30
Äventyrsscouter: måndag kl. 18.30-19.30
Spejarscouter: onsdag kl. 17.30-18.30

Grankulla

Hangö Scoutkår

Vargungar: onsdag kl. 17.00-18.00
Äventyrsscouter: onsdag kl. 17.00-18.00
Spejarscouter: tisdag kl. 18.00-19.00
Explorerscouter: tisdag kl. 18.00-19.00

Hangö

Ingå Scouter

Ekorrar (6-7 åringar): torsdag kl. 18.00-19.00
Vargungar (8-9 åringar): varannan tisdag (ojämna veckor) kl. 18.00-20.00
Äventyrsscouter (10-12 åringar): varannan måndag (jämna veckor) kl. 18.00-20.00
Spejarscouter (12-15 åringar): varannan onsdag (jämna veckor) kl. 18.00-20.00

Ingå

Karis Flickorna

Vargungar, flickor födda 2008: torsdag kl. 18.00-19.00
Vargungar, flickor födda 2007: tisdag kl. 17.15-18.15
Vargungar, flickor födda 2006: tisdag kl. 18.30-19.30
Äventyrsscouter, flickor födda 2005 och 2004: onsdag kl. 18.30-20.00
Spejarscouter, flickor födda 2003 och 2002: måndag kl. 18.30-20.00
Explorerscouter, flickor födda 2001-1999: träff enligt överenskommelse

Karis

Karis Gossarna

Vargungar: tisdag kl. 17.30-18.30
Äventyrsscouter: tisdag kl. 18.30-19.30
Spejarscouter: varannan torsdag kl. 17.00-19.00 (fr. start 4:e september)

Karis

Kyrkslätt Scouter

Centrum, Lyan:
Vargungar: onsdag kl. 18.00-19.00
Äventyrsscouter, Trädkryparna: tisdag kl. 18.00-19.00
Spejarscouter: tisdag kl. 17.00-18.00

Masaby:
Vargungar, Ödleflocken: tisdag kl. 18.00-19.00
Äventyrsscouter, Stenhuggarna: tisdag kl. 18.00-19.00
Spejarscouter, Huggorm: måndag kl. 17.00-18.00
Spejarscouter, Höök: måndag kl. 17.00-18.00

Norra Kyrkslätt:
Vargungar, Ekorrflocken: torsdag kl. 18.00-19.30
Äventyrsscouter, Stenkryparna: torsdag kl. 18.00-19.30
Spejarscouter, Uggla: torsdag kl. 18.00-19.30

Kyrkslätt

Scoutkåren Ekenäs Skogsvandrare

Vargungar: måndag kl. 18.00-19.00
Äventyrsscouter: torsdag kl. 18.00-19.30
Spejarscouter: onsdag kl. 18.00-19.30

Ekenäs

Scoutkåren Muhö

Vargungar: onsdag kl. 16.30-17.30
Vargungar: torsdag kl. 18.00-19.00
Äventyrsscouter: torsdag kl. 19.00-20.00
Spejarscouter: tisdag kl. 19.00-20.00

Esbo

Scoutkåren Tre Björkar

Yngre vargungar: onsdag kl. 18.00-19.00
Äldre vargungar: onsdag kl. 19.00-20.00
Yngre äventyrsscouter: torsdag kl. 18.00-19.00
Äldre äventyrsscouter: torsdag kl. 19.00-20.00
Yngre spejare: torsdag kl. 19.00-20.00
Äldre spejare: torsdag kl. 20.00-21.00

Esbo
Sjöscoutkåren Havsörnarna Ekenäs

Sjöscoutkåren Porkala

Vargungar: söndag kl. 18.00-19.00
Äventyrsscouter: söndag kl. 18.00-19.00
Spejarscouter: söndag kl. 18.00-19.00
Explorerscouter: söndag kl. 18.00-19.00
Rover och ledare: söndag kl. 18.00-19.00

Kyrkslätt

Sjöscoutkåren Stormfågeln

Vargungar (07-födda): torsdag kl. 18.00-19.00 
Vargungar (06-födda): torsdag kl. 19.15-20.15 
Vargungar (06-födda): måndag kl. 18.00-19.00
Äventyrsscouter (05-födda): måndag kl. 19.15-20.15
Äventyrsscouter (05-födda): onsdag kl. 18.00-19.00
Äventyrsscouter (04-födda): onsdag kl. 19.15-20.15 

Patrullscouter (03-99-födda):
Flickpatrull: tisdag kl. 16.30-17.30
Flickpatrull: tisdag kl. 19.00-20.00
Pojkpatrull: onsdag kl. 18.30-19.30
Pojkpatrull: onsdag kl. 19.30-20.30 

Esbo

Södrik Stigfinnare

Vargungar: Måndag kl. 17.00-18.00 (varannan vecka delad grupp, då också 18.15-19.15)
Äventyrsscouter: Onsdag kl. 17.30-18.30
Spejarscouter yngre: Tisdag kl. 18.00- 19.00
Spejarscouter äldre: Tisdag kl. 19.15-20.15
Explorerscouter: varannan måndag kl. 18.15-19.15    

Esbo